HomeViestejäBrenda Hoffman31.3.2011 - Käyttäkää rohkeutta ja nouskaa luomistaivaisiin

31.3.2011 - Käyttäkää rohkeutta ja nouskaa luomistaivaisiin

KÄYTTÄKÄÄ ROHKEUTTA JA NOUSKAA LUOMISTAIVAISIIN

Kanavoinut Brenda Hoffman ( www.lifetapestrycreations.com)
31.3.2011
Vapaasti suomentanut Pirjo Laine

Rakkaat ystävät,

Haluamme puhua jostain, minkä Brenda kuuli aiemmin tällä viikolla - "luovuus vaatii rohkeutta". Niin vaatii, aivan kuin luominenkin. Kumpikin vaatii teitä siirtymään mukavuusalueenne ulkopuolelle, olemaan erilainen - teille jopa nauretaan. Luovuus ja luominen tosiaankin vaativat teitä ajattelemaan eri tavalla kuin muut.

Luominen on jonkin sellaisen tuottamista, mikä on uutta teille tai toisille. Jokainen on luonut jotain - puutarhasta uuteen yritysideaan. Vaikka olettekin harjoittaneet luovuutta jokaisessa elämässänne maan päällä, luultavimmin olette tehneet sen tietyissä rajoissa - turvallisilla väreillä, turvallisilla kasveilla ja turvallisilla yritysrakenteilla. Harvat teistä ovat uskaltautuneet laatikon ulkopuolisiin väreihin - kuten muusikko luomassa uuden soundin tai suunnittelija uuden "lookin". Mutta useimmat teistä ovat pelanneet varman päälle monissa elämissä maan päällä.

Tiesitte voivanne luoda - tai mukavammin sanottuna - olla luova. Mutta luultavimmin rajoititte tuon luovuuden päivän muotoihin, kuvioihin ja väreihin. Leonardo Da Vinci ei ollut suosittu taiteilija - hän kokeili ja työskenteli liian hitaasti useimmille taiteen suosijoille. Thoreauta haukuttiin siitä, ettei hän valinnut turvallista reittiä ja johtanut perheensä tuottoisaa lyijykynätehdasta. Hän seurasi unelmaansa luoda kirjoituksia, jotka jatkuvasti vaikuttavat miljoonien ajatuksiin. Kuitenkin elämänsä aikana häntä ei pidetty menestyjänä, kuten ei Da Vinciäkään.

Kenties sellainen ajatus luo pelkoa olemukseenne. Merkitseekö se, että teidän täytyy hylätä kaikki mukavuutenne luodaksenne sitä, mistä uneksitte? Ei. Tässä uudessa ajassa luovuus ja luominen ovat tärkeämpiä kuin turvallisuus.

Teot vanhassa ajassa olivat "ryhmäajattelua". Vaikka muutamat - kuten Da Vinci, Jimi Hendrix ja Gandhi pakenivat tuosta prosessista - he olivat poikkeus, eivät sääntö.

Uusi aika kiepsauttaa ympäri tuon toimintamallin. Luominen ja luovuus ovat uuden ajan avaimianne. Vanhassa ajassa yrititte olla kaikkien muiden kaltainen. Uudessa ajassa ette halua olla kenenkään muun kaltainen.

Kuitenkin kerromme teille jatkuvasti, että olette kaikki yhtä. Miten nämä ajatukset sopivat yhteen?

Ennen tätä siirtymää tunsitte, että ainoa tapa jolla teidät voitiin hyväksyä, oli seurata ohjenuoria, jotka joku ulkopuolinen oli luonut - oli se sitten kirkko, hallitus, perhe, ystävät tai yhteisö.

Nyt kun olette siirtyneet uuteen aikaan, alatte ymmärtää, että ainutlaatuisuus ei sulje teitä pois mistään, se vain parantaa kokonaisuutta. Selitetään. Ne harvat jotka menneinä aioneina loivat sellaista, mitä nyt ihaillaan, joutuivat taistelemaan paikastaan yhteiskunnassa. Tarkastelkaapa niiden elämää, joita pidetään neroina, ja huomaatte, ettei heidän elämänsä ollut välttämättä helppoa.

Olette nyt kehittyneet riittävästi ymmärtääksenne, että jokaisella ihmisellä, jokaisella olennolla on jotain ainutlaatuista jaettavana. Kun toiset luovat sitä, mikä tuo heille iloa, elämästänne tulee tyydyttävämpää. Onko teillä kiinnostusta luoda uusi energiajärjestelmä? Jos ei, niin ajatelkaa, miten ihanaa, että joku muu tuskin malttaa odottaa tehdäkseen sen. Ja sama pätee jokaiseen kenttään, elämänne jokaiseen alueeseen ja kaikkiin olentoihin maan päällä.

Ei ole enää sopivaa pidätellä toisia, pakottaa heidät osaksi ryhmää, jotta te ette tunne jääneenne ulkopuolelle. On aika rohkaista muita tuottamaan niitä hyödykkeitä ja palveluja, jotka tekevät elämästänne iloisemman.

Annamme teille toisen näkökulman. Muistatteko yläasteen, kun kaikkien odotettiin pukeutuvan samanlaisiin vaatteisiin, kiinnostuvan samoista aktiviteeteista ja miten niitä hyljeksittiin, jotka eivät toimineet sen mukaisesti? Näin olette eläneet maan päällä aionien ajan. On aika valmistua ja luoda elämä, mikä on oikea teille.

Tämä palauttaa meidät alkuperäiseen ajatukseemme. Luovuus ja luominen vaativat rohkeutta - paljon enemmän kuin käsitätte. Taputamme niille, jotka ovat jos siirtyneet odotusten yli alueella, mikä kiinnostaa heitä.

Hypätkää, loikatkaa uuteen elämäänne - elämään jonka luotte itsellenne, ette yhteiskunnalle, kirkolle, hallitukselle, yritysmaailmalle tai mille tahansa, mikä ei ole oikea teille.

Maapallo ei enää vaadi kaikkia soutamaan samaa tahtia, samanlaisessa veneessä. On aika luoda uusia veneitä ja pysähtyä, silloin kun haluatte tutkia. Tiedätte, mitä haluatte tutkia, kuuntelemalla sydäntänne. Kirjoittakaa kirja. Rakentakaa uusi tietokone. Muodostakaa uusi uskonto. Sillä ei ole merkitystä. Vain sillä on merkitystä, että tuo prosessi saa sydämenne laulamaan.

Lupaammeko, että jokainen teistä joka haluaa kirjoittaa kirjan, tekee kirjallisuuden mestariteoksen? Emme. Toteamme, että jos haluatte tehdä niin, niin teette. Mutta jos vain haluatte leikkiä sanoilla, se teidän vain tarvitsee tehdä. Luokaa, mitä haluatte, silloin kun haluatte ja se on oikein teille ja universumille.

Luokaa, mitä yhteiskunta käskee teidän luoda, eikä se sädehdi. Vanhan ajan luomuksissa on paljon enemmän kyse ryhmäajattelusta kuin yksilöllisistä prosesseista - aivan kuin useimmille teistä yläasteella. Olette valmistuneet.

Antakaa luovien ja luomiskykyjenne nousta korkeuksiin ja luokaa ihmeitä. Kuunnelkaa toisia eikä luomuksenne koskaan oikein hahmotu. Käyttäkää rohkeuttanne ja nouskaa luomistaivaiden korkeuksiin. Ei ole enää mitään rajoja - ei edes taivas. Niin olkoon. Aamen.

-----------

Viestiä saa vapaasti välittää edelleen.

Kanavoinneista ja muista kirjoituksista voit saada uutta näkökulmaa, lohtua ja vahvistusta elämäsi tilanteissa. SINÄ olet kuitenkin oman elämäsi ja oman totuutesi paras asiantuntija. Vie kaikki informaatio omien "suodatintesi" läpi ja luota AINA ensisijaisesti omaan sydämeesi ja sisäiseen ohjaukseesi, kun teet valintoja - suuria tai pieniä. Näin pidät oman voimasi ja löydät oman totuutesi.

Vanhoja viestejä voit lukea mm. näiltä sivuilta: www.adonai.fi/89 , http://luxonia.com/viestit , www.rosedalebooks.fi/foorumi/index.php
Näillä eri tyyppisillä sivuilla näyttää olevan laaja valikoima tekstejäni - en kuitenkaan suosi tai tue näitä sivuja sen enempää kuin muitakaan sivuja.

< PrevNext >