HomeViestejäGeoffrey Hoppe - AdamusJoulukuu 2009 - Vuodenlopun ajatuksia

Joulukuu 2009 - Vuodenlopun ajatuksia

VUODENLOPUN AJATUKSIA

Kirjoittanut Geoffrey Hoppe ( www.crimsoncircle.com)
Joulukuun 2009 uutiskirjeestä
Vapaasti suomentanut Pirjo Laine

ShaumbraVisio

Jos osallistuit joulukuun shoudiin paikan päällä tai virittyneenä linjoille, luultavasti huomasit uuden ShaumbraVisio-näytön Lindan ja minun takana. Se on suuri "erityispleksilasi", joka "imee" ja heijastaa valoa, mikä tulee erityisprojektorista näytön takana.

ShaumbraVisio on Joseph Collinsin hengentuote - Joseph on pitkäaikainen, vapaaehtoinen henkilökunnan jäsen ja kuukausitapaamisten koordinaattori. Joseph tutki ja testasi kuukausien ajan teknologiaa, ennen kuin se tuotiin käyttöön joulukuun shaumbra-kokoontumisessa. Haasteena oli saada selkeä ja kirkas kuva, vaikka kaikki näyttämöalueen valot olisivat palamassa. Tähän saakka meillä oli perinteinen alasvedettävä kangas.

Uusi ShaumbraVisio sallii kaikkien kuvien esittämisen ja Lindan ja minun olemisen samalla alueella. Se myös poistaa sen ongelman, että kuljetaan projektorin valon eteen. ShaumbraVisio on samanlaista teknologiaa, mitä käytetään ammattimaisissa kaupankäyntiesityksissä. Täytyy nostaa hattua Josephille ja kokoustiimille yhden parannuksen lisäämisestä erinomaiseen nettilähetykseemme!

Kävelemisestä Adamuksen kanssa

Minulta on kestänyt lähes kolme kuukautta tottua Adamuksen kävelemiseen ja puhumiseen shoudin aikana. Se on ollut melkoinen siirtymä istuttuani silmät kiinni kymmenen vuotta Tobiaksen kanssa. En todellakaan pitänyt siitä aluksi. Se tuntui siltä, että pamahdan ulos kanavointitilasta millä hetkellä hyvänsä, koska ihmisaistini pakahtuivat liikaa yleisön näkemisestä ja kehoni hallitsemisesta. Tuntuu myös siltä, että Adamus puhuu paljon nopeammin kuin Tobias.

Lopulta totuin Adamuksen tyyliin Berliinin mysteerikoulussa marraskuun lopulla. Ja lopulta opin, miten käsitellään se valtava energiamäärä, mikä häneltä tulee kehoni läpi yleisölle. Nyt minusta tuntuu, että leijun pilvellä Adamuksen lempeästi ohjatessa kehoani ja käyttäen silmiäni yhteyden ottamiseen shaumbrojen kanssa. Kesti vain noin viisi minuuttia tämän kuukauden shoudissa sopeutua Adamuksen liikkeisiin, eleisiin ja tahtiin. Olin hämmästynyt, kun Linda kertoi minulle, että shoud kesti lähes kaksi tuntia. Se tuntui alle tunnilta ja tiedän, että Adamuksella oli paljon puhuttavaa.

Adamus rakastaa liikkua ympäriinsä! Kanavoinnin aikana on kohtia, missä pyydän häntä istumaan vähäksi aikaa, jotta pääsen pois jaloiltani (ja jotta Roy Hansen ja Joe Engel, kameramiehemme, saavat pienen tauon). Mutta Adamuksesta on vaikeaa olla minuuttia pidempään tuolilla, ennen kuin hän alkaa taas kävellä. Hän on todellinen show-mies.

Monet ihmiset kysyvät, mitä näen Adamuksen esiintymisen aikana. Se on kuin monen elokuvan katsomista päällekkäin. Näen ihmiset yleisössä kuten normaalistikin näkisin, mutta sitten näen myös joitain heidän energia- ja aspektikerroksiaan. Adamus ei koskaan urki heidän asioitaan - hän kunnioittaa yksityisyyttä ja luottamuksellisuutta.

Niin paljon kuin kaipaankin Tobiasta, en voi kuvitellakaan palaamista vanhaan "silmät kiinni tuolissa" -kanavoimiseen. Rakastan vuorovaikutusta yleisön kanssa, kun pystyn näkemään kaikkien kasvot ja silmät ja tuntemaan energian huoneessa, kun Adamus kävelee ympäriinsä. Olen myös huomannut, että minulta menee vähemmän aikaa palata "itseeni" kanavoinnin jälkeen. Tobiaksen kanssa saattoi kestää pari, kolme tuntiakin, ennen kuin tunsin todella taas olevani oma itseni. Nyt palaan alle tunnissa. Adamus tulee sisään vahvasti ja lähtee nopeasti.

Kommunikointia ilman sanoja

Vuosia sitten Tobias opetti minulle, miten kommunikoidaan ilman sanoja. Se oli yksi "peruskoulutuksen" vaikeimmista osista, ennen kuin aloin kanavoida. En vain pystynyt tajuamaan, miten kommunikoidaan ilman sanoja. Joka kerta kun yritin muodostaa ja välittää ajatuksen, liitin siihen automaattisesti sanoja.

Kuvittele, että yrität välittää ajatusta suihkukoneesta jollekin, joka ei ole koskaan kuullut sellaisesta. Yrittäisit kuvata siipiä, suihkujen työntöä, ohjaamoa, runkoa… sanojen avulla. Nyt yrität välittää saman ilman sanoja, ilman kuvia ja ilman eleitä. Sillä hetkellä kun yrität lähettää "tunteita", mielellä on taipumus tuoda mukaan sanoja. Meidät on opetettu ja ehdollistettu käyttämään sanoja, vaikka emme puhuisikaan, koska käsityksemme virtaavat mielen kautta.

Noin puolet keskusteluistamme Tobiaksen kanssa tapahtui ilman sanoja, mutta silloin kun olin laiska tai vähän poissa tasapainosta, palasimme sanoihin. Tobias antoi minun valita. Mutta Adamus vaatii, että kaikki kommunikointimme on sanatonta. Se on haastavaa ja turhauttava toisinaan, mutta minun täytyy myötää, että olen oppinut paljon menemisestä syviin ja puhtaisiin ajatuksiin mielen tuolla puolen. Hyvinä päivinäni se on itse asiassa helpompaa kuin sanojen käyttäminen. Ja olen alkanut käsittää, miten sanat ovat hyvin rajoittavia ja rajallisia.

En siis ollut yllättynyt, kun Adamus antoi meille kaikille tämän kotitehtäväksi tässä kuussa. Hän pyysi meitä kertomaan hänelle tarinan ilman sanoja. Vaikka se saattaa kuulostaa yksinkertaiselta, älkää yllättykö, jos se hämmentää teidät täysin. Mutta kannustan teitä olemaan antamatta periksi - mitä enemmän harjoittelette, sitä enemmän käsitätte, miten todellinen enkelikommunikointi tapahtuu. Keksitte, miten mennään kielen, mielen ja lineaaristen ajatusten tuolle puolen. Tiedätte "tajuavanne" sen, silloin kun tunnette tämän avautumisen sydämessänne ja teihin tulvii puhdasta tunnetta.

Hyvästit vuodelle 2009

Tämä on ollut hämmästyttävä vuosi meille kaikille. Sanoimme hyvästi Tobiakselle kymmenen yhteisvuoden jälkeen. Adamus on astunut tyylillä opastamaan meitä uudelle tietoisuustasolle. Meillä on ollut paljon naurua ja paljon kyyneleitä tänä vuonna, olemme nähneet vanhojen instituutioiden romahdusta ja uusien energioiden syntymää. Olen henkilökohtaisesti nähnyt shaumbran tulevan täysikasvuiseksi tänä vuonna eli menevän draaman ja prosessoinnin yli. Kuten Adamus mainitsi joulukuun shoudissa, shaumbra on aito. He eivät yritä paeta tätä ihmistodellisuutta. Sen sijaan he antavat itsensä ottaa vastaan kaiken, mitä elämällä on tarjottavana, samalla kun he avautuvat toisiin ulottuvuuksiin ja todellisuuksiin. Tämä voi haastaa kenet tahansa meistä ytimeen saakka, mutta kun päästämme irti vanhoista kysymyksistä ja esteistä, alamme käsittää "minä olen" -olemuksen kauniin ja elegantin yksinkertaisuuden.

Linda ja minä annamme vilpittömät kiitoksemme ja siunauksemme teille, kun lopettelemme tätä vuotta. Annamme erityiskiitoksen Crimson Circlen henkilökunnalle kovasta työstä ja omistautumisesta ja kaikille niille vapaaehtoisille, jotka auttavat tuottamaan kuukausittaisia nettilähetyksiä ja Crimson Circle -tapahtumia. Kumarramme syvään kiitollisuudesta kansainvälisten työpajojemme sponsoreille, nettisivujen ylläpitäjille ja kääntäjille, jotka saattavat viestit yli 100 maahan ympäri maailmaa.

Ja lopuksi, kaipaamme sinua, Tobias! Tiedän, että sinä ja Sam olette edelleen hyvin, hyvin yhdistyneitä Crimson Circleen, mutta me kaikki kaipaamme yhteistä aikaamme ja noiden kalliiden sanojen kuulemista - "Ja niin se on".

-----------

Viestiä saa vapaasti välittää edelleen.

< PrevNext >