HomeViestejäAisha North30.1.2014 - Selviytymiskäsikirja, osa 393

30.1.2014 - Selviytymiskäsikirja, osa 393

SELVIYTYMISKÄSIKIRJA, OSA 393
 
Jatkuvia seuralaisia kanavoinut Aisha North (aishanorth.wordpress.com )
30.1.2014
Energiaa välittäen suomentanut Pirjo Laine
 
Olette jo kaikki hyvin tutustuneet näihin loputtomiin energiaheilahteluihin, joita tulee olemukseenne, ja uskaltaudumme arvaamaan, että olette jollain tavalla päässeet tutkimattomaan alueeseen sisällänne. Tämä ei ehkä tunnu miltään merkittävältä uroteolta joillakin teistä, kun ette ole tähän mennessä luultavasti pystyneet saamaan kuin pienen huikan tuosta valtavasta ja loputtomasta informaatiomerestä, mikä on sisällä, mutta silti kuitenkin luulemme, että se on lisännyt ruokahaluanne saada enemmän. Lisää on tulossa, rakkaat ystävät, ja sitä tulee puuskittain, valtavina kimpaleina ja pikkuisina murina, ja luultavasti silloin kun vähiten osaatte odottaa sitä. Tässä - kuten kaikessa muussakin - yritys pakottaa tiensä eteenpäin ei toimi kovin hyvin, koska pelkästään sallimalla itsenne päästää irti tarpeesta kontrolloida tätä prosessia, pystytte astumaan täysin tähän tulevaisuuden mereen. Ja näin varmistakaa - mitä se vaatiikin - että te ette erehdy tekemään suunnitelmaa siihen, miten tämä tehdään.
 
Muistakaa, että ihmisillä on tapa tehdä pikkuluetteloja - kutsutte jopa niitä "tehtävälistoiksi" - ja olette hyvin kouluttaneet itsenne ajattelemaan, että kunhan seuraatte tätä huolellisesti laadittua "paperipolkua", huomaatte liikkuvanne eteenpäin sopivaa vauhtia ja saavutatte tavoitteenne juuri niin, kuin olette suunnitelleet. No, tämä ei ole yksi noista vanhoista ja kirjaimellisesti yksiulotteisista matkoista eikä tämä ole tietenkään jokin kurssi, joka käydään, tai huonekalu mikä kootaan ohjekirjasen mukaan. Se mitä olette tekemässä, on todella hyvin, hyvin erilaista, ja siksi kehotamme teitä uudestaan ja uudestaan päästämään irti ennakkokäsityksistä siihen liittyen, miten tätä lähestytään.
 
Mitä enemmän yritätte löytää oikean tavan tämän tekemiseen, sitä enemmän olette itsenne tiellä, sitä enemmän seuraatte oppimaanne, mainiota työkalua - nimittäin suunnittelette eteenpäin asioita ja toimitte tarkasti tämän järjestyksen mukaisesti päästäksenne tavoitteeseenne - ja sitä enemmän olette altis kadottamaan itsenne hyviin aikomuksiinne.
 
Taaskin siis sanomme, että heittäkää huolet sikseen, lakatkaa yrittämästä niin kovasti TEHDÄ ja yrittäkää vain OLLA SINÄ. Tämä kuulostaa melko lapselliselta ja liian pelkistetyltä tavalta lähestyä tätä, mutta taas kerran, olemme kehottaneet aiemmin teitä tulemaan taas kuin lapseksi. Muistakaa, että yritämme opastaa teidät läpi prosessista, missä vapaudutte vanhoista siteistä olla ihminen niissä tiukoissa rajoissa, jotka olette pystyttäneet ympärillenne, ja ainoa tapa sen tekemiseen on lakata käyttäytymästä tuolla tavalla. Nimittäin teitä on koko elämänne koulutettu huolellisesti tekemään oikea asia juuri oikeaan aikaan ja jos teitä on koskaan kannustettu ajattelemaan laatikon ulkopuolella, niin sen taustalla on ollut hyvin tiukat säännöt, miten lähestyä asioita näennäisen vapaasti.
 
Ihmisenä oleminen on seurata hyvin kaavamaista olemistapaa ja erityisesti hyvin kaavamaista asioiden TEKEMIStapaa, ja näin ollen kun tätä mallia on seurattu huolellisesti, se on tehnyt kirjaimellisesti hyvin syvän uran teihin, mistä on vaikea lähteä. Vaikka AJATTELISITTEKIN olevanne vapaa, monin tavoin toimitte edelleen tuon vanhan ajattelu- ja käyttäytymistavan mukaan ja näin vaatii melkoisen määrän ponnistelua ravistaa itsensä irti tuosta vanhasta urasta. Mutta suurin haaste on tämä: viittaamme itse asiassa "ponnistuksen" vastakohtaan. Teille täytyy tulla vaivattomaksi se tapa, missä kaikki nuo vanhat säännöt ja ohjeet mitätöityvät ja tyhjenevät kerta kaikkiaan.
 
Taaskin näytämme ehkä puhuvan äärimmäisen sekavin termein, mutta yritämme kertoa teille kaikille, että tämä on itse asiassa paljon yksinkertaisempaa, mitä monet teistä yrittävät ymmärtää tällä hetkellä. Älkää unohtako, että tunnemme ihmiskunnan intiimisti, ja vaikka meitä voidaankin kritisoida siitä, että näemme teidät vain etäältä, voimme nähdä liian hyvin ne vanhat kuviot, jotka toistuvat näennäisen loputtomasti. Paitsi harvoissa tapauksissa, jolloin näemme iloa ja eloisuutta jonkun yhtäkkiä oivaltaessa tämän viestin ytimen: vapaaksi tulemisessa on yksinkertaisesti kyse siitä, että toimitte, ikään kuin olisitte jo sitä. Toisin sanoen, teidän ei tarvitse muuttaa mitään jokapäiväisessä elämässänne. Teidän täytyy vain nähdä se siksi harhaksi, mitä se todellisuudessa on, ja sitten kun tämä oikeasti uppoaa sisään, kaikki vanhat mallit sulavat pois kuin jäätelö keskipäivän auringossa.
 
Tämä voi kuulostaa liialta yksinkertaistamiselta, mutta kestäkää meitä, kun yritämme antaa tämän teille hyvin selkeästi ja ytimekkäästi. TE näette esteet ja yritätte uudestaan ja uudestaan törmätä niiden läpi kuin jääräpäinen luontokappale, joka puskee päätään uudestaan ja uudestaan samaan aitaan. Mutta jos nostatte silmänne, näette, ettei ole mitään aitaa. Se on vain mielikuvituksenne keksintöä ja jos astutte vain etäämmälle, voitte helposti astua sen sivuun ja jatkaa eteenpäin sen estämättä, minkä olette hyvin pitkään nähneet läpitunkemattomana esteenä teidän ja muun luomakunnan välillä.
 
Nimittäin mielenne asettaa vieläkin hyvin kiireisenä kaikkia näitä kuvitteellisia tientukkeita ja näin turhautumisenne lisääntyy jatkuvasti, kun huomaatte etsivänne loputtomasti tuota "uloskäynti"-kylttiä jonnekin. Mutta yhtään sellaista ei ole näkyvissä ja näin yritätte kovemmin ja kovemmin kaataa taas tuota aitaa. Taas kerran turhaan. Mutta jos onnistutte perääntymään vähän ja avaamaan vain tuon sisäisen lapsen, joka näkee sinistä taivasta siinä, missä aikuinen teissä näkee harmaan vankilamuurin, huomaatte lentävänne vapaana sinisen taivaan alla, tuon vanhan ja vielä monin tavoin vangitsevan ajattelutavan kahlehtimatta, mikä tulee erittäin luonnostaan monille teistä.
 
Ette ole enää vankilassa, AJATTELETTE vain olevanne ja näin automaattiohjaus käynnistyy taas kerran ja pitää teidät kiertämässä uudestaan ja uudestaan tuota samaa vanhaa turhautumisen ja uupumuksen uraa. Mutta sieltä on yksinkertainen tie ulos ja se on päästää irti kaikista vanhoista käsityksistä siitä, miten raivaatte tienne ulos tästä vankilasta. Tämä ajatus "raivaamisesta" on se, mikä ylipäätään pitää teidät siellä. Niinpä taas sanomme, että päästäkää irti ja hypätkää tuolta kielekkeeltä vapauteen, mitä kaipaatte. Se on otettavissa, valmiina putoamaan syliinne sillä hetkellä, kun päätätte lakata yrittämästä niin kovasti saavuttaa sitä.
 
-----------

Viestiä saa vapaasti välittää edelleen.

Kanavoinneista ja muista kirjoituksista voit saada uutta näkökulmaa, lohtua ja vahvistusta elämäsi tilanteissa. SINÄ olet kuitenkin oman elämäsi ja oman totuutesi paras asiantuntija. Vie kaikki informaatio omien "suodatintesi" läpi ja luota AINA ensisijaisesti omaan sydämeesi ja sisäiseen ohjaukseesi, kun teet valintoja - suuria tai pieniä. Näin pidät oman voimasi ja löydät oman totuutesi.

< PrevNext >